INSCENACE UVEDENÉ NA CELOSTÁTNÍCH, NÁRODNÍCH A JINÝCH VÝZNAMNĚJŠÍCH PŘEHLÍDKÁCH A DÍLNÁCH
Hana Budínská a kolektiv dětí-Octav Pancu-Iaşi: Pohádka o malém ježkovi, Loutkářská Chrudim 1961
Hana Budínská: Hra pro zalezlíky, Loutkářská Chrudim 1962 / II. litvínovský festival loutek 1963
Hana Budínská a kolektiv dětí: Pozor, nebezpečí!, Loutkářská Chrudim 1963 / I. mezinárodní festival loutkářů amatérů Karlovy Vary 1964
Hana Budínská-Jaroslav Provazník-Sofia Prokofjevová: Stín [dramatizace knihy O chlapci bez stínu a stínu bez chlapce], IV. litvínovský festival loutek 1965
Hana Budínská-Zdeněk K. Slabý: Pohádka o dvou O, Šrámkův Písek / Loutkářská Chrudim 1966
Arthur Schnitzler: Udatný Kasián, Loutkářská Chrudim 1966
Hana Budínská a kolektiv souboru: Komedianti, Loutkářská Chrudim 1970 / Národní přehlídka dětských divadelních souborů, Žďár nad Sázavou 1971
Alfred Radok-Hana Budínská: Pohádka z Pipiníčka [adaptace hry Podivné příhody pana Pimpipána], Loutkářská Chrudim 1971
Alena Tomasová: Lízinka, Loutkářská Chrudim 1972
Hana Budínská a kolektiv dětí-Hana Doskočilová: Odvážná lodička [dramatizace pohádkové prózy Červená lodička], Loutkářská Chrudim 1973
Hana Budínská a kolektiv souboru Blažejíček-Hanuš Jelínek: Růžičku bráti [pásmo ze Zpěvů sladké Francie], Loutkářská Chrudim 1973 / 6. loutkářská Žilina, celostátní přehlídka amatérských loutkářských souborů, 1973
Hana Budínská-Josef Jarolímek: Zpívající fontánka [dramatizace stejnojmenné pohádkové prózy], Kaplické divadelní léto 1975
Hana Budínská a kolektiv dětí-Milada Mašatová: Jak se dělá pohádka, Loutkářská Chrudim 1976
Hana Budínská: O podivném vejci, Kaplické divadelní léto 1978
Hana Budínská-Olga Hejná: Jak si mořský koník, mořská jehla a hvězdice udělali malé milé moře [scénická úprava stejnojmenné pohádkové prózy], Kaplické divadelní léto 1979
Zdeněk K. Slabý-Jiří Oudes: O sedmi trpaslících a ještě jednom navíc, Kaplické divadelní léto 1980
Milan Pavlík: Tři sněhuláci, Kaplické divadelní léto 1982
Hana Budínská a kolektiv souboru: Třináctka pro osmičky aneb Školní lásky a nelásky, Kaplické divadelní léto 1985
Hana Budínská-Daniela Fischerová: Duhové pohádky [dramatizace několika příběhů ze stejnojmenné knížky], Kaplické divadelní léto 1986
Hana Budínská: Krabička (montáž nonsensové poezie z knihy Ostrov, kde rostou housle), Kaplické divadelní léto 1989
Ľubomír Feldek-Milada Mašatová: Sněhurka, Kaplické divadelní léto 1989 / Loutkářská Chrudim 1989
Milada Mašatová-Hana Budínská: Jak se budí princezny, Litvínovský festival loutek 1992
SPOLUPRÁCE NA FILMECH A TELEVIZNÍCH POŘADECH
Helena Třeštíková (režie): Barevný svět, Krátký film Praha, 1978
BIBLIOGRAFIE
Pásma, dramatické texty a dramatizace
1961
Budulínek: Maňásková hra. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co budeme hrát s maňásky. Praha: ÚDPM JF, b. r. [1961].
Co se nám nelíbí?: Scénka pro bramborové maňásky (nebo pro živé herce) pro letní pionýrský tábor. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co budeme hrát s maňásky. Praha: ÚDPM JF, b. r. [1961].
Děti, pojďte si zahrát!: Maňásková scénka o zábavách, říkadlech hádankách a hrách dětí na pastvě [pásmo ze sbírky Karla Plicky a Františka Volfa Český rok]. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co budeme hrát s maňásky. Praha: ÚDPM JF, b. r. [1961].
Dvě sestry: Maňásková scénka podle lidové pohádky. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co budeme hrát s maňásky. Praha: ÚDPM JF, b. r. [1961].
Kuřátko a obilí: Maňásková hříčka pro nejmenší děti podle básničky Fr. Hrubína. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co budeme hrát s maňásky. Praha: ÚDPM JF, b. r. [1961].
O městě volnosti: Maňásková hra o III obrazech. (Podle námětu jedné pohádky z knihy [Marie Holkové] Na stříbrném obláčku). In BUDÍNSKÁ, Hana. Co budeme hrát s maňásky. Praha: ÚDPM JF, b. r. [1961].
O zlé koze: Dramatisace lidové moravské pohádky. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co budeme hrát s maňásky. Praha: ÚDPM JF, b. r. [1961].
Ráno: Maňásková hříčka podle Josefa Čapka o tom, jak děti ráno vstávaly, jak se myly, snídaly, oblékaly a co si při tom povídaly. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co budeme hrát s maňásky. Praha: ÚDPM JF, b. r. [1961].
Umíte se chovat v lese?: Scénka pro uzlové maňásky (pro mladší děti). In BUDÍNSKÁ, Hana. Co budeme hrát s maňásky. Praha: ÚDPM JF, b. r. [1961].
1963
Hra pro zalezlíky. Praha: DILIA, sv. 8290
O králi Olouškovi, O modrém koníčkovi, Pohádka o pejskovi, který vyplazoval jazyk, Pohádka o kuřátku, Pohádka o mracích, Pohádka o zvláštním panu Esenbé [adaptace pohádkových próz Olgy Hejné]. In BUDÍNSKÁ, Hana. Jak vyprávět pohádky pro nejmenší děti: „Pionýři našim nejmenším“. Praha: DPM JF, 1963.
1964
Co se nám nelíbí. Mladý loutkář, roč. V, 1964, červen.
Lenoši a kocour. Mladý loutkář, roč. V, 1964, leden.
Ráno před zvoněním. Mladý loutkář, roč. VI, 1964, říjen.
Sviť, sluníčko, sviť: Hříčka pro kornoutové loutky: Z veršů Františka Hrubína sestavila Hana Budínská. Mladý loutkář, roč. V, 1964, květen.
1966
Budulínek: Maňásková hříčka na známý pohádkový námět. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1966.
Sviť, sluníčko, sviť!: Pásmo pro kornoutové loutky, sestavené z veršů Františka Hrubína pro děti. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1966.
Já jsem muzikant: Známá česká písnička o muzikantech, kterou si děti zahrají s plošnými loutkami. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1966.
Pohádka o dvou O: Hra pro živé herce a mnoho plošných loutek a rekvizit [dramatizace pohádkové prózy Zdeňka K. Slabého]. Praha: ÚDLUT, ed. Textová příloha Divadelní výchovy, sv. 5/1966.
Pohádka o dvou O: Pro dva živé herce a mnoho plošných loutek a rekvizit upravila jako pohádku, která je vymýšlena a vytvářena přímo před zraky diváků Hana Budínská [dramatizace pohádkové prózy Zdeňka K. Slabého]. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1966.
Pohádka o malém ježkovi [dramatizace pohádkové prózy Octava Pancu-Iaşe]. Mladá scéna, roč. VII, 1966, srpen.
Pohádka o malém ježkovi: Vlastní dramatizace dětí, určená plošným loutkám [dramatizace pohádky Octava Pancu-Iaşe]. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1966.
Kuřátko a obilí [ilustrace básně Františka Hrubína]. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1966.
Lenoši a kocour: Básnička ilustrovaná plošnými loutkami – pro malé začínající loutkáře [básnička Samuila Maršaka]. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1966.
Ráno: Dramatizace na náměty Čapkovy knížky Povídejme si, děti. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1966.
Ráno před zvoněním: Školní aforismy uváděné plošnými rekvizitami. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1966.
1968
Jak se chtěl Neználek stát malířem [dramatizace pohádkového příběhu Nikolaje Nosova]. Mladá scéna, roč. IX, 1968, červen.
Jak se chtěl Neználek stát muzikantem [dramatizace pohádkového příběhu Nikolaje Nosova]. Mladá scéna, roč. IX, 1968, červen.
1969
Pohádky Olgy Hejné. In BUDÍNSKÁ, Hana. Vyprávíme pohádky nejmenším. Praha: ÚDDM JF, 1969.
Popletená pohádka [dramatizace pohádkové prózy Olgy Hejné]. Mladá scéna, roč. X, 1968/1969, č. 4.
Ráno před zvoněním. Praha: ÚDDM JF, 1969.
1970
Budulínek: Maňásková hříčka na známý pohádkový námět. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1970.
Já jsem muzikant: Známá česká písnička o muzikantech, kterou si děti zahrají s plošnými loutkami. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1970.
Kuřátko a obilí [ilustrace básně Františka Hrubína]. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1970.
Lenoši a kocour: Básnička ilustrovaná plošnými loutkami – pro malé začínající loutkáře [básnička Samuila Maršaka]. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1970.
O Neználkovi: Jak se chtěl stát Neználek muzikantem. Jak se chtěl stát Neználek malířem. Dramatizace H. Budínské podle knihy N. Nosova Neználkovy příhody. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1970.
Pohádka o dvou O: Pro dva živé herce a mnoho plošných loutek a rekvizit upravila jako pohádku, která je vymýšlena a vytvářena přímo před zraky diváků Hana Budínská [dramatizace pohádkové prózy Zdeňka K. Slabého]. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1970.
Pohádka o malém ježkovi: Vlastní dramatizace dětí, určená plošným loutkám [dramatizace pohádky Octava Pancu-Iaşe]. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1970.
Popletená pohádka: Úprava pro maňásky a tyčové loutky [dramatizace pohádkové prózy Olgy Hejné]. In Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1970.
Ráno: Dramatizace na náměty Čapkovy knížky Povídejme si, děti. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1970.
Ráno před zvoněním: Školní aforismy uváděné plošnými rekvizitami. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1970.
Sviť, sluníčko, sviť!: Pásmo pro kornoutové loutky, sestavené z veršů Františka Hrubína pro děti. In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1970.
1974
Červená lodička [dramatizace pohádkové prózy Hany Doskočilové]. Mladá scéna, roč. XV, 1973/1974, č. 4.
1977
Jak se mají hlemýždi: (Podle stejnojmenné pohádky J. Bruknera). In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1977.
Jehlička: (Na námět z knihy Pohádky K. Poljakovové). In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1977.
O vynálezci dětských snů: (Podle námětů z knih Aloise Mikulky). In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1977.
Pasáček vepřů: (Podle pohádky H. Ch. Andersena). In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1977.
Pohádka o hvězdě Máně: (Podle pohádky Aloise Mikulky z knihy O zvířátkách a divných věcech). In BUDÍNSKÁ, Hana. Co si zahrajeme s loutkami. Praha: ÚDPM JF, 1977.
1978
Jak se chtěl stát Neználek malířem [dramatizace pohádkového příběhu Nikolaje Nosova]. In Kolektiv autorů. Zlatá brána. Praha: MF, 1978.
Jak se chtěl stát Neználek muzikantem [dramatizace pohádkového příběhu Nikolaje Nosova]. In Kolektiv autorů. Zlatá brána. Praha: MF, 1978.
O Neználkovi: Dramatizace H. Budínské podle knihy N. Nosova: Neználkovy přího-dy. In BUDÍNSKÁ, Hana. Odznak odbornosti-Loutkář. Praha: MF, 1978.
1980
Já jsem muzikant: Lidovou písničku pro loutky upravila Hana Budínská. In OUDES, Jiří a PROVAZNÍK, Jaroslav (eds.). Dětské loutkové divadlo: Repertoárový sborník pro dětské loutkářské soubory. Praha: Albatros, 1980.
Komedianti. In OUDES, Jiří a PROVAZNÍK, Jaroslav (eds.). Dětské loutkové divadlo: Repertoárový sborník pro dětské loutkářské soubory. Praha: Albatros, 1980.
Kuřátko a obilí [ilustrace básně Františka Hrubína]. In OUDES, Jiří a PROVAZNÍK, Jaroslav (eds.). Dětské loutkové divadlo: Repertoárový sborník pro dětské loutkářské soubory. Praha: Albatros, 1980.
Odvážná lodička: Loutková hra na námět pohádky Hany Doskočilové Červená lodička. In OUDES, Jiří a PROVAZNÍK, Jaroslav (eds.). Dětské loutkové divadlo: Repertoárový sborník pro dětské loutkářské soubory. Praha: Albatros, 1980.
Pohádka o dvou O [dramatizace pohádkové prózy Zdeňka K. Slabého]. In OUDES, Jiří a PROVAZNÍK, Jaroslav (eds.). Dětské loutkové divadlo: Repertoárový sborník pro dětské loutkářské soubory. Praha: Albatros, 1980.
Pohádka o malém ježkovi: Loutková hra na námět pohádky Octava Pancu-Iaşe. In OUDES, Jiří a PROVAZNÍK, Jaroslav (eds.). Dětské loutkové divadlo: Repertoárový sborník pro dětské loutkářské soubory. Praha: Albatros, 1980.
Sviť, sluníčko, sviť! [montáž veršů Františka Hrubína]. In OUDES, Jiří a PROVAZNÍK, Jaroslav (eds.). Dětské loutkové divadlo: Repertoárový sborník pro dětské loutkářské soubory. Praha: Albatros, 1980.
Šípková Růženka [dramatizace pohádky Věry Provazníkové]. In OUDES, Jiří a PROVAZNÍK, Jaroslav (eds.). Dětské loutkové divadlo: Repertoárový sborník pro dětské loutkářské soubory. Praha: Albatros, 1980.
1981
Povídám, povídám neplechy [pásmo z veršů Ljuby Štíplové]. Mladá scéna, roč. XXII, 1980/1981, č. 4.
1982
Divadlo na stole 1-12. Mateřídouška, roč. XXXIX, 1982/1983, č. 1–12.
1983
Jak se dělá pohádka. In BUDÍNSKÁ, Hana a PROVAZNÍK, Jaroslav. Dětské loutkové divadlo 2. Praha: Albatros, 1983.
Jak se mají hlemýždi [podle stejnojmenné pohádky Josefa Bruknera]. In BUDÍNSKÁ, Hana a PROVAZNÍK, Jaroslav. Dětské loutkové divadlo 2. Praha: Albatros, 1983.
Kuřátko a obilí [ilustrace básně Františka Hrubína]. Pionýrská štafeta, roč. XV, 1983, č. 8, rubrika Není loutka jako loutka.
Pohádka o hvězdě Máně [dramatizace pohádkové prózy Aloise Mikulky] Pionýrská štafeta, roč. XV, 1983, č. 10, rubrika Není loutka jako loutka.
Zpívající fontánka. In BUDÍNSKÁ, Hana a PROVAZNÍK, Jaroslav. Dětské loutkové divadlo 2. Praha: Albatros, 1983.
1984
Jak se chtěl stát Neználek muzikantem [dramatizace pohádkového příběhu Nikolaje Nosova]. Pionýrská štafeta, roč. XVI, 1984, č. 4, rubrika Není loutka jako loutka.
Jak se mají hlemýždi [podle stejnojmenné pohádky Josefa Bruknera]. Pionýrská štafeta, roč. XVI, 1984, č. 8, rubrika Není loutka jako loutka.
O Mrkvičkovi. Pionýrská štafeta, roč. XVI, 1984, č. 6, rubrika Není loutka jako loutka.
1985
Pohádka o hvězdě Máně [dramatizace pohádkové prózy Aloise Mikulky]. Československý loutkář, roč. XXXV, 1985, č. 12.
1986
Duhové pohádky [dramatizace pohádkových próz ze stejnojmenné knížky Daniely Fischerové]. Československý loutkář, roč. XXXVI, 1986, č. 9.
1988
Kuřátko a obilí [ilustrace básně Františka Hrubína]. In HÁJEK, Bedřich aj. (eds). Estetická výchova v PO SSM. Praha: MF, 1988.
Pohádka o hvězdě Máně [dramatizace pohádkové prózy Aloise Mikulky]. In PRAŽAN, Bronislav aj. (eds.). Estetická výchova na pionýrském táboře. Praha: ÚDPM JF, 1988.
Pohádka o hvězdě Máně [dramatizace pohádkové prózy Aloise Mikulky]. In HÁJEK, Bedřich aj. (eds). Estetická výchova v PO SSM. Praha: MF, 1988.
1989
O Mrkvičkovi. In PILKOVÁ, Soňa aj. (eds.). Je nám dobře na zemi: Čtyřicet radostných pionýrských setkání v roce 40. výročí založení PO. Praha: MF, 1989.
Šípková Růženka: Verše Věry Provazníkové pro loutky upravila Hana Budínská. In PILKOVÁ, Soňa aj. (eds.). Je nám dobře na zemi: Čtyřicet radostných pionýrských setkání v roce 40. výročí založení PO. Praha: MF, 1989.
1992
Hrajeme si s říkadly: (Z veršů Františka Kábeleho vybrala a upravila Hana Budínská). In BUDÍNSKÁ, Hana. Ať si už mohou naše děti ve své škole hrát!: Tvořivá hra s nejmenšími. Praha: IPOS-ARTAMA, 1992. ISBN 80-7068-0407.
Pohádka o hvězdě Máně: (Podle pohádky Aloise Mikulky napsala Hana Budínská). In BUDÍNSKÁ, Hana. Ať si už mohou naše děti ve své škole hrát!: Tvořivá hra s nejmenšími. Praha: IPOS-ARTAMA, 1992. ISBN 80-7068-0407.
2000
Duhové pohádky: Pohádkové prózy Daniely Fischerové z knihy Duhové pohádky zdramatizovala Hana Budínská. In Dětská scéna 2: textová příloha Tvořivé dramatiky, roč. XI, 2000, č. 2. ISSN 1211-8001.
2005
Jak se mají hlemýždi: Pro děti a loutky upravila Hana Budínská [jevištní ilustrace stejnojmenné knížky Josefa Bruknera]. In Dětská scéna 17: textová příloha Tvořivé dramatiky, roč. XVI, 2005, č. 2. ISSN 1211-8001.
Povídám, povídám neplechy: Pro děti a loutky zdramatizovala Hana Budínská. [pásmo veršů Ljuby Štíplové]. In Dětská scéna 17: textová příloha Tvořivé dramatiky, roč. XVI, 2005, č. 2. ISSN 1211-8001.
Krabička: Montáž nonsensové poezie z knihy Ostrov, kde rostou housle sestavila Hana Budínská. In Dětská scéna 17: textová příloha Tvořivé dramatiky, roč. XVI, 2005, č. 2. ISSN 1211-8001.
Knihy a publikace
1961 (?)
Maňáskové divadlo [rukopis]. 18, 7 s.
Co budeme hrát s maňásky. Praha: ÚDPM JF, b. r. [1961]. 48 s.
1963
Jak vyprávět pohádky pro nejmenší děti: „Pionýři našim nejmenším“. Praha: DPM JF, 1963. 20 s.
1964
Maňáskové kroužky pionýrů. Praha: ÚDPM JF, 1964. 10 s.
1966
Co si zahrajeme s loutkami: (Sborník loutkových výstupů, scének a her pro dětské loutkáře). Praha: ÚDPM JF, 1966. 51 s.
1967
Loutkářské kroužky: Metodické pokyny k práci dětských loutkářských kroužků. Praha: ÚDPM JF, 1967. 30 s.
Výroba kornoutových loutek. Praha: ÚDPM JF, 1967. 4 s.
1969
Jak děláme loutkové divadlo. Praha: ÚDPM JF, 1969. 30 s.
Loutkářské kroužky: Metodické pokyny k práci dětských loutkářských kroužků. 2. vyd. Praha: ÚDDM JF, 1969. 30 s.
Vyprávíme pohádky nejmenším: Pásmo pohádek Olgy Hejné. 3. vyd. [sic]. Praha: ÚDDM JF, 1969. 20 s.
1970
Co si zahrajeme s loutkami: (Sborník loutkových výstupů, scének a her pro dětské loutkáře). 2., rozš. vyd. Praha: ÚDPM JF, 1970. 68 s.
1977
Co si zahrajeme s loutkami: Sborník jednoduchých loutkových hříček pro plošné loutky a maňásky. 1. vyd. Praha: ÚDPM JF, 1977. 36 s.
Zájmové kroužky loutkového divadla: Soubor programů, organizačních pokynů a metodických poznámek. Praha: ÚDPM JF, 1977. Ed. Programy, sv. 5. 36 s.
Záujmové útvary bábkového divadla: Súbor programov, organizačných pokynov a metodických poznámok. Bratislava: ÚDPM KG, 1977. 34 s.
1978
Bábkár: Rady a návody na plnenia a získánie odznaku odbornosti Bábkár. Přel. Anna Smiková. Bratislava: Smena, 1978. 136 s. [Přel. z: Odznak odbornosti – Loutkář.]
Odznak odbornosti – Loutkář: Rady a návody k plnění a získání odznaku odbornosti Loutkář. Praha: MF, 1978. 126 s.
1979
Čtyři barevné kapky: Náměty pro činnost oddílu jisker. Praha: MF, 1979. 120 s., 24 s. příl. [Spoluautorka: Soňa Pilková.]
1981
Loutky podněcují, inspirují a baví aneb Loutkářům nepřístupno. Praha: divadelní oddělení odboru ZUČ ÚKVČ, 1981. 20 s. [Spoluautor: Jaroslav Provazník.]
1983
Dětské loutkové divadlo 2: Repertoárový sborník pro dětské loutkářské soubory. Praha: Albatros, 1983. 256 s. [Spoluautor: Jaroslav Provazník.]
1984
K činnosti zájmových kroužků loutkového divadla: Kartotéka pro loutkáře. Praha: ÚDPM JF, 1984. Ed. Metodické materiály k Programům. 16, 134 s.
1988
Estetická výchova na pionýrském táboře. Praha: ÚDPM JF, 1988. 80 s. [Spoluautoři: Bronislav Pražan, Soňa Pilková, Marie Adamcová, Vladimír Joachimsthal, Jaroslav Provazník, Jaroslav Dostalík, Eva Zetová.]
Estetická výchova v PO SSM: Metodika odborné specializace pro přípravu pionýrských pracovníků. Praha: MF, 1988. Ed. Knihovnička vedoucího, sv. 118. 264 s. [Spoluautoři: Bedřich Hájek, Vratislava Kubálek, Bronislav Pražan, Boris Bouda, Jaroslav Provazník, Soňa Pilková, Pavel Jurkovič, Dana Fimbingerová, Marie Adamcová, Zdeněk K. Slabý.]
1989
Čtyři barevné kapky: Náměty pro činnost oddílu jisker. 2. vyd. Praha: MF, 1989. 120 s., 24 s. příl. [Spoluautorka: Soňa Pilková.]
Je nám dobře na zemi. Praha: MF, 1989. 272 s. [Spoluautoři: Soňa Pilková, Bedřich Hájek, Zdeněk Hradiský, Jaroslav Zouzal, Jaromír Krejčí, Eva Plesnivá, Marta Kremličková, Daniela Fimbingerová, Vladimír Doležal, Václav Čapek, Svatopluk Hrnčíř.]
1990
Hry pro šest smyslů: Kartotéka pro loutkáře i neloutkáře, kteří si umějí hrát s dětmi. 2., uprav. vyd.Praha: Gema, 1990. 16, 128 s.
Momenty s výhledy do budoucna aneb Strefíte se do černého? Praha: ÚDDM, 1990. 36 s. ISBN 80-85105-18-7. [Spoluautoři: Jiří Hamouz, Klarisa Milerová, Jaroslav Provazník, Luděk Richter, Radim Svoboda a pracovníci SDV Brno.]
1991
Inspirace I: Tvořivé hry k obohacení dramatické výchovy i práce s jakoukoli jinou dětskou skupinou: Textová příloha k videoprogramu. Praha: ARTAMA-Sdružení pro tvořivou dramatiku, 1991. 20, 19 s.
1992
Ať si už mohou naše děti ve své škole hrát!: Tvořivá hra s nejmenšími. Praha: IPOS-ARTAMA, 1992, 36 s. ISBN 80-7068-0407.
Hry pro šest smyslů: Kartotéka pro loutkáře i neloutkáře, kteří si umějí hrát s dětmi. 3. vyd. [mylně uvedeno 2. vyd.].Praha: Gamma, DK Jihozápadního Města, 1992. 16, 128 s. ISBN 80-900145-4-2.
1994
Hry pro šest smyslů: Kartotéka pro loutkáře i neloutkáře, kteří si umějí hrát s dětmi. 4., uprav. vyd. [mylně uvedeno 3. vyd.]. Praha: IPOS-ARTAMA, 1994. 20, 130 s. ISBN 80-7068-084-9.
2001
Hry pro šest smyslů: Kartotéka pro loutkáře i neloutkáře, kteří si umějí hrát s dětmi. 5., uprav. vyd. Praha: IPOS-ARTAMA, 2001. 16, 8, 120 s. ISBN 80-7068-158-6.
2004
Hry pro šest smyslů: Kartotéka pro loutkáře i neloutkáře, kteří si umějí hrát s dětmi. 6., uprav. vyd. Praha: NIPOS-ARTAMA, 2004. 24, 16, 220 s. ISBN 80-7068-187-X.
2008
Hry pro šest smyslů: Kartotéka pro loutkáře i neloutkáře, kteří si umějí hrát s dětmi. 7., uprav. vyd. Praha: NIPOS-ARTAMA, 2008. 28, 16, 218 s. ISBN 978-80-7068-217-3.
2012
Hry pro šest smyslů: Kartotéka pro loutkáře i neloutkáře, kteří si umějí hrát s dětmi. 8., oprav. vyd. Praha: NIPOS-ARTAMA, 2012. 28, 20 s., 109 lístků. ISBN 978-80-7068-015-5.
2014
Hry pro šest smyslů: Kartotéka pro loutkáře i neloutkáře, kteří si umějí hrát s dětmi. 9. vyd. Praha: NIPOS-ARTAMA, 2014. 28, 20 s., 109 lístků. ISBN 978-80-7068-288-3.
Články, časopisecké cykly a příspěvky ve sbornících
1964
Loutkové divadlo jako prostředek všestranné výchovy dětí. Divadelní výchova, roč. I, 1964, č. 3.
O loutkovém divadle hraném dětmi. Československý loutkář, roč. XIV, 1964, č. 1–12.
Z dílny mladých loutkářů: (Výroba loutek s použitím míčku). Mladý loutkář, roč. V,1963/1964, č. 4.
1965
Etudy pro děti. Československý loutkář, roč. XV, 1965, č. 1–2. Rubrika Pro vedoucí dětských souborů.
K organizaci práce v dětském souboru. Československý loutkář, roč. XV, 1965, č. 4. Rubrika Pro vedoucí dětských souborů.
1966
Amatérské loutkářství dnes a zítra (anketa) [odpověď na anketní otázky]. Československý loutkář, roč. XVI, 1966, č. 9.
Jak vznikla úprava Pohádky o dvou O. Divadelní výchova, roč. III, 1966, č. 5.
1969
Hodinka zamyšlení s Hanou Budínskou. Československý loutkář, roč. XIX, 1969, č. 6. [Spoluautor: Erik Kolár.]
1970
Co divák neuvidí: Malá zamyšlení a poznámky ze schůzek malých i větších loutkářů ÚDDM JF. Československý loutkář, roč. XX, 1970, č. 1–12.
Kde končí cesty...: Jak to dělají v Těšově. Československý loutkář, roč. XX, 1970, č. 11, s. 216–218.
1971
Cvičení pozornosti a paměti. Československý loutkář, roč. XXI, 1971, č. 1. Rubrika Co divák neuvidí.
Dopis pro vás. Československý loutkář, roč. XXI, 1971, č. 1. Rubrika Co divák neuvidí
Herecké etudy – základ tvorby. Československý loutkář, roč. XXI, 1971, č. 2. Rubrika Co divák neuvidí.
Kdo je to Kutulula a kam se zakoulel. Československý loutkář, roč. XXI, 1971, č. 8-9. Rubrika Co divák neuvidí.
Malá hra na významy. Československý loutkář, roč. XXI, 1971, č. 3. Rubrika Co divák neuvidí.
Nic nového pod sluncem, ale přece... Československý loutkář, roč. XXI, 1971, č. 10. Rubrika Co divák neuvidí.
O vás pro vás. Československý loutkář, roč. XXI, 1971, č. 5. Rubrika Co divák neuvidí.
1972
Umět se ke každé práci tvořivě postavit. Československý loutkář, roč. XXII, 1972, č. 7. [Spoluautor: Bořek Hrnčíř.]
1973
Děti a divadlo. Československý loutkář, roč. XXIII, 1973, č. 5.
Dětský loutkářský kroužek ÚDPM J. Fučíka Praha. Zpravodaj 22. loutkářské Chrudimi, 1973, č. 2.
Proti šedi všedních dní aneb Loutkové divadlo v družině mládeže. Československý loutkář, roč. XXIII, 1973, č. 2.
1974
Loutky podněcují, inspirují, baví. Československý loutkář, roč. XXIV, 1974, č. 1, s. 283. Rubrika Dítě a loutka. [Spoluautor: soubor ÚDPM JF, Praha.]
1975
Hlasy k dětské přehlídce v Kaplici. Československý loutkář, roč. XXV, 1975, č. 12. [Spoluautorka: Milada Mašatová.]
Loutky inspirují, podněcují, baví [= dokončení z č. 12/XXV], Československý loutkář, roč. XXV, 1975, č. 1, s. 18–19. Rubrika Dítě a loutka. [Spoluautor: soubor ÚDPM JF, Praha.]
1976
Co připravujeme v naší rubrice. Československý loutkář, roč. XXVI, 1976, č. 11.
Děti, hra a loutkové divadlo. Československý loutkář, roč. XXVI, 1976, č. 3.
Loutky inspirují, podněcují, baví: Jak jsme si hráli a potom i opravdově pracovali na nedokončené pohádce o princi Pomněnkovi v loutkářském kroužku ÚDMP JF. Československý loutkář, roč. XXVI, 1976, č. 2. Rubrika Loutky inspirují, podněcují, baví.
Loutky inspirují, podněcují, baví: Loutkářský kroužek ÚDPM J. Fučíka v Praze – O princi Pomněnkovi. Československý loutkář, roč. XXVI, 1976, č. 3. Rubrika Loutky inspirují, podněcují, baví.
1977
Loutky inspirují, podněcují, baví. Československý loutkář, roč. XXVII, 1977, č. 3. Rubrika Loutky inspirují, podněcují, baví.
Loutky inspirují, podněcují, baví. Československý loutkář, roč. XXVII, 1977, č. 7. Rubrika Loutky inspirují, podněcují, baví.
Pro vedoucí dětských souborů. Československý loutkář, roč. XXVII, 1977, č. 6. Rubrika Loutky inspirují, podněcují, baví.
1979
Loutky inspirují, podněcují, baví: Eliška a Jarouš u prvňáčků v kroužku ÚDPM J. Fučíka v Praze. Československý loutkář, roč. XXIX, 1979, č. 1–2. Rubrika Loutky inspirují, podněcují, baví.
1980
Hry s papírem a nůžkami. Československý loutkář, roč. XXX, 1980, č. 4. Rubrika Loutky inspirují, podněcují, baví.
Jak se co hraje v kroužku ÚDPM JF. Kaplická čítanka. XII. kaplické divadelní léto ’80, 1980, č. 3.
Jen loutkové divadlo? Směr 1980, č. 8. Praha: ÚDPM JF-ÚDPM KG.
Která dětská knížka pro Vás znamená hluboký zážitek a velkou hodnotu? Dnes odpovídá Hana Budínská. Kaplická čítanka. XII. kaplické divadelní léto ´80, 1980, č. 3.
Už je na světě! Mladá scéna, roč. XXII, 1980/1981, č. 1. [Spoluautor: Jaroslav Provazník.]
1981
A co o prázdninách? Kaplická čítanka. XIII. kaplické divadelní léto ’81, 1981, č. 5.
Anketa Kaplické čítanky [příspěvek do ankety]. Kaplická čítanka. XIII. kaplické divadelní léto ’81, 1981, č. 3.
1982
Jedna vlaštovka jaro nedělá: Horšovský Týn 5 .–7. 3. 1982. Československý loutkář, roč. XXXII, 1982, č. 6.
Tábory ve znamení hry. Estetická výchova, roč. XXII, 1981/1982, č. 9.
Tři sněhuláci z Prahy. Kaplická čítanka. XIV. kaplické divadelní léto ’82, 1982, č. 2. [Spoluautoři: děti ze souboru.]
1983
Co a jak u loutkářů v ÚDPM JF. Československý loutkář, roč. XXXIII, 1983, č. 1.
Děti hrají s loutkou – Fázování pohybů. Československý loutkář, roč. XXXIII, 1983, č. 5.
Děti hrají s loutkou – Jednání postav: Logické jednání. Československý loutkář, roč. XXXIII, 1983, č. 7.
Děti hrají s loutkou – Jednoduché akce s loutkou. Československý loutkář, roč. XXXIII, 1983, č. 4.
Děti hrají s loutkou – Logické jednání (dokončení): Vztahy postav. Československý loutkář, roč. XXXIII, 1983, č. 8.
Děti hrají s loutkou – Loutkářská obrazotvornost. Československý loutkář, roč. XXXIII, 1983, č. 10–11.
Děti hrají s loutkou – Maňásek. Československý loutkář, roč. XXXIII, 1983, č. 3.
Děti hrají s loutkou – Úkoly, hry a náměty pro jednání loutky – dramatické postavy. Československý loutkář, roč. XXXIII, 1983, č. 6.
Děti hrají s loutkou – Vztahy postav (dokončení): Co bychom ještě měli vědět. Československý loutkář, roč. XXXIII, 1983, č. 9.
Děti hrají s loutkou – Základy animace loutky. Československý loutkář, roč. XXXIII, 1983, č. 2.
Děti hrají s loutkou – Základy práce s loutkou v dětském kolektivu. Československý loutkář, roč. XXXIII, 1983, č. 1, s. 18.
Jak se činili Západočeši. Kaplická čítanka. XV. kaplické divadelní léto ’83, 1983, č. 4.
Povídám, povídám neplechy. Kaplická čítanka. XV. kaplické divadelní léto ’83, 1983, č. 4.
1984
Není loutka jako loutka. Kaplická čítanka. 16. kaplické divadelní léto, 1984, č. 6.
1985
A co o prázdninách? In HORÁKOVÁ, Eva-PROVAZNÍK, Jaroslav. Listování Kaplickou čítankou. Ze zpravodajů Kaplických divadelních let 1974–1984. Kaplice; Praha: organizační štáb KDL; ÚKVČ, 1985, s. 47-50.
Co se v dramatické výchově podařilo v uplynulých deseti letech? (Několik hlasů z ankety KČ 1981). In HORÁKOVÁ, Eva-PROVAZNÍK, Jaroslav. Listování Kaplickou čítankou. Ze zpravodajů Kaplických divadelních let 1974–1984. Kaplice; Praha: organizační štáb KDL; ÚKVČ, 1985, s. 40–44. [Spoluautoři: Soňa Pavelková, Jana Vobrubová, Zdena Josková, Boris Bouda, Marie Chytrová, Eva Magerová, Milada Mašatová, Jiří Oudes.]
Dvě otázky Haně Budínské. In HORÁKOVÁ, Eva-PROVAZNÍK, Jaroslav. Listování Kaplickou čítankou. Ze zpravodajů Kaplických divadelních let 1974–1984. Kaplice; Praha: organizační štáb KDL; ÚKVČ, 1985, s. 32–33.
Jak jsme jedno jediné říkadlo využívali mnoha různými způsoby. In HORÁKOVÁ, Eva-PROVAZNÍK, Jaroslav. Listování Kaplickou čítankou. Ze zpravodajů Kaplických divadelních let 1974–1984. Kaplice; Praha: organizační štáb KDL; ÚKVČ, 1985, s. 76.
Jak se co hraje v kroužku estetické výchovy ÚDPM JF. In HORÁKOVÁ, Eva-PROVAZNÍK, Jaroslav. Listování Kaplickou čítankou. Ze zpravodajů Kaplických divadelních let 1974–1984. Kaplice; Praha: organizační štáb KDL; ÚKVČ, 1985, s. 33–35.
Jaké jsou dnešní děti? Anketa Kaplické čítanky [odpověď do ankety]. Kaplická čítanka. 17. kaplické divadelní léto, 1985, č. 2.
Jaké vlastně jsou dnešní děti (anketa). Československý loutkář, roč. XXXV, 1985, č. 7. [Spoluautoři: Josef Brůček, Milada Mašatová, Josef Mlejnek, Jana Vobrubová.]
Jiří Oudes. Československý loutkář, roč. XXXV, 1985, č. 4, s. 87.
Monolog Hany Budínské během oběda. Kaplická čítanka. 17. kaplické divadelní léto, 1985, č. 2. [Spoluautor: Radim Svoboda.]
Před cestami k předmětu a loutce: Útržky z jednoho dialogu o loutkách. Kaplická čítanka. 17. kaplické divadelní léto, 1985, č. 1. [Spoluautor: Jaroslav Provazník.]
Přehlídka o dvou dílech. Kaplická čítanka. 17. kaplické divadelní léto, 1985, č. 4.
Stále více si myslím, že naše děti trochu podceňujeme. Československý loutkář, roč. XXXV, 1985, č. 7.
1986
(Dnes se představí) kroužek ÚDPM JF Praha: Tři otázky pro vedoucí souboru Hanu Budínskou. Kaplická čítanka. 18. kaplické divadelní léto, 1986, č. 3.
Jak si hrají v kroužku estetické výchovy ÚDPM JF Praha. Československý loutkář, roč. XXXVI, 1986, č. 7.
Jak to vidí porotce. [Odpověď do ankety]. Kaplická čítanka. 18. kaplické divadelní léto, 1986, č. 3. [Spoluautor: Štěpán Filcík.]
Listopadové řeči do nového roku. Československý loutkář, roč. XXXVI, 1986, č. 1. [Spoluautor: Jaroslav Provazník.]
Nápady na léto [cyklus článků o tvořivé hře na letních táborech loutkářského oddělení ÚDPMJF ve Stráži nad Nežárkou a v Ostrovci u Pelhřimova]. Kaplická čítanka. 18. kaplické divadelní léto, 1986, č. 1–7. [Spoluautoři: Radim Svoboda, Jaroslav Provazník, Luděk Richter a kolektiv vedoucích letních táborů Umění-hra ÚDPM JF Praha.]
Představení jako štafeta. Kaplická čítanka. 18. kaplické divadelní léto, 1986, č. 5.
Tábor pod střechou. Kaplická čítanka. 18. kaplické divadelní léto, 1986, č. 2.
(Včera) Mangá. Posudek krajské poroty. Kaplická čítanka. 18. kaplické divadelní léto, 1986, č. 2. [Spoluautoři: Eva Horáková, Marcel Kříž, Jaroslav Provazník.]
1987
Hry s kamínky. Estetická výchova, roč. XXVII, 1986/1987, č. 6. Rubrika Hra-inspirace-příroda.
Představení jako štafeta. Československý loutkář, roč. XXXVII, 1987, č. 7.
7 x Bruncvík. Estetická výchova, roč. XXVII, 1986/1987, č. 5. Rubrika Hra-inspirace-příroda.
Opičky, nebo setkávání s osobnostmi? Československý loutkář, roč. XXXVII, 1987, č. 7.
Proč čtu Estetickou výchovu. Estetická výchova, roč. XXVIII, 1987/1988, č. 4.
Tráva jako prales. Estetická výchova, roč. XXVIII, 1987/1988, č. 1. Rubrika Hra-inspirace-příroda.
1988
Jeden večer v Sudoměřicích. Kaplická čítanka. 20. kaplické divadelní léto, 1988, č. 1. [Spoluautorka: Eva Horáková.]
K dopisu krajského poradního sboru pro amatérské loutkářství Středočeského KKS. Československý loutkář, roč. XXXVIII, 1988, č. 8.
Komu škodí izolace? Československý loutkář, roč. XXXVIII, 1988, č. 1.
Severočeská přehlídka dětských souborů. Kaplická čítanka. 20. kaplické divadelní léto, 1988, č. 4. [Spoluautor: Jiří Bláha.]
1989
Se švihadly trochu jinak. Československý loutkář, roč. XXXIX, 1989, č. 6.
Komu přerostl soubor. Kaplická čítanka. 21. kaplické divadelní léto, 1989, č. 1.
Konečně i letošní Dětský klub dokazuje... Kaplická čítanka. 21. kaplické divadelní léto, 1989, č. 3.
O tradici a minulých zkušenostech. Československý loutkář, roč. XXXIX, 1989, č. 10.
Zvuky v loutkové inscenaci. Kaplická čítanka. 21. kaplické divadelní léto, 1989, č. 5.
1992
Ať už si mohou naše děti ve své škole hrát: Tvořivá hra s nejmenšími dětmi. Československý loutkář, roč. XLII, 1992, č. 10.
1993
Hry s materiálem a předmětem. Výtvarná výchova, roč. XXXIV, 1993/1994, č. 1.
Názor z rozhraní obou cest. Výtvarná výchova, roč. XXXIV, 1993/1994, č. 1.
1995
Představení jako štafeta: Nápady na léto. Tvořivá dramatika, roč. VI, 1995, zvl. č.
Tábor pod střechou: Nápady na léto. Tvořivá dramatika, roč. VI, 1995, zvl. č.
Útržky z jednoho dialogu o loutkách. Tvořivá dramatika, roč. VI, 1995, zvl. č. [spoluautor: Jaroslav Provazník].
2001
Kdybych nikdy nebyla na žádné z národních přehlídek dětského divadla... Tvořivá dramatika, roč. XII, 2001, č. 2, s. 14.
2005
Vzduch: Záznam z práce dramaticko-výtvarné dílny v Jindřichově Hradci v únoru 1993. Tvořivá dramatika, roč. XVI, 2005, č 3, s. 38–39..
Něco o Krabičce. Dětská scéna 17, textová příloha Tvořivé dramatiky, roč.XVI, 2005, č. 2, s. 23.
Metodická poznámka vedoucí souboru [ke scénáři Jak se mají hlemýždi]. Dětská scéna 17, textová příloha Tvořivé dramatiky, roč.XVI, 2005, č. 2, s. 8.
Metodická poznámka vedoucí souboru [ke scénáři Povídám, povídám neplechy]. Dětská scéna 17, textová příloha Tvořivé dramatiky, roč.XVI, 2005, č. 2, s. 13.
2007
Vybuzovat tvořivost, ať už se to týká čehokoliv: Rozhovor s Hanou Budínskou. Tvořivá dramatika, roč. XVIII, 2007, zvl. č. (50), s. 114–116. [Spoluautor: Jakub Hulák.]
2008
Metodická a dramaturgická poznámka [ke scénáři Jiřího Oudese Velký král a malá myš]. Dětská scéna 25, textová příloha Tvořivé dramatiky, roč.XIX, 2008, č. 1, s. 27. [Spoluautor: Jaroslav Provazník.]
2010
Metodická a dramaturgická poznámka [ke scénáři Stanislavy Gábrišové Tři dračí pera aneb Hledání zla a dobra]. Dětská scéna 33, textová příloha Tvořivé dramatiky, roč. XXI, 2010, č. 3, s. 30. [Spoluautor: Jaroslav Provazník.]
Editorská činnost a spolupráce při redigování rubrik
1971
Co divák neuvidí (rubrika pro vedoucí dětských souborů). Československý loutkář, roč. XXI, 1971, č. 1–12.
1974
Loutky podněcují, inspirují, baví [nejprve cyklus článků, pak rubrika pro vedoucí dětských loutkářských souborů]. Československý loutkář, roč. XXIV, 1974, č. 10–12; roč. XXV, 1975, č. 1–4 a č. 8-9–12; roč. XXVI, 1976, č. 1–6; roč. XXVII, 1977, č. 3–7; roč. XXVIII, 1978, č. 6–12; roč. XXIX, 1979, č. 1–2 + 5–7; roč. XXX, 1980, č. 3–4 + č. 11–12; roč. XXXI, 1981, č. 1 + 5 + 8-9 + 11.
1980
Dětské divadlo: Repertoárový sborník pro dětské loutkářské soubory. Praha: Albatros, 1980. 248 s. [Spoluautoři: Jiří Oudes, Jaroslav Provazník.]
1983
Dětské loutkové divadlo 2: Repertoárový sborník pro dětské loutkářské soubory. Praha: Albatros, 1983. 256 s. [Spoluautor: Jaroslav Provazník.]
1985
Hra – inspirace – příroda. Estetická výchova, roč. XXVI, 1985/1986, č. 9–10; roč. XXVII, 1986/1987, č. 1–8, č. 10; roč. XXVIII, 1987/1988, č. 1–3, č. 7–8. [Spoluautoři: Radim Svoboda, Štěpán Filcík, Jaroslav Provazník, Jiří Provazník, Vít Šolle, Klarisa Benešová, Miloslava Helleková,Emílie Šašinková, E. Švehlová.]
1986
Nápady na léto [cyklus článků o tvořivé hře na letních táborech loutkářského oddělení ÚDPM JF. Kaplická čítanka. 18. kaplické divadelní léto, 1986, č. 1–7.