LETNÍ TÁBORY

LETNÍ TÁBORY UMĚNÍ-HRA-DIVADLO

Naše tábory navazují na dlouhou sérii táborů s titulem Umění-hra, později Tábor Centra tvořivé dramatiky Praha, které se konají už od roku 1974. Jejich konání má úzkou souvislost s činností amatérských divadelních souborů, které působily v Ústředním domě dětí a mládeže, později Institutu dětí a mládeže v pražské Grébovce a od poloviny 90. let v Centru tvořivé dramatiky Praha.

Až do roku 1995 probíhaly tábory střídavě ve Stráži nad Nežárkou a Ostrovci

 
     
 

O NÁS

   
 

PRO ŠKOLY

PROGRAMY

1. STUPEŇ ZŠ

2. STUPEŇ ZŠ

TÝM

   
 

LETNÍ TÁBORY

 

u Pelhřimova. Po transformaci IDM v servisní organizaci MŠMT se divadelní soubory a kroužky dramatické výchovy přesunuly do Centra tvořivé dramatiky na Červený Vrch v Praze 6. Od roku 1997 pak s novým pořadatelem začala další etapa letních táborů, které se konají na různých místech Čech, podle toho jak se podaří pronajmout tábořiště.

 
 

KROUŽKY

   
 

KUDY K NÁM

   
 

KONTAKT

   
     

PŘEHLED DOSAVADNÍCH TÁBORŮ
rok název kde
1974 Výpravy za lvíčky (Hic sunt leones) Stráž nad Nežárkou
1975 Keksybuly (tábor jako království, kde králem byl kuchař) Stráž nad Nežárkou
1977 Postavičky „Expedice proti nudě a prázdnotě“
(Pestřenka, Čirův, Tříušík, Svižník)
Stráž nad Nežárkou
1978 Poslední dotyky (stačí se jinak podívat a např. ze 3 borovic se stanou 3 žirafy) Stráž nad Nežárkou
1980 Ozvění (Brána času) Stráž nad Nežárkou
1981 Lidy (Dubů, Borovic, Kamene, Nežárníků) Stráž nad Nežárkou
1982 Expedice Ostrovec (shromažďování nevšedních objevů z okolí tábora) Ostrovec
(u Pelhřimova)
1983 Krákora (fiktivní obyvatel okolí tábora) Stráž nad Nežárkou
1984 Panovníci (náhoda – každý den se vylosuje nový panovník, který ovlivní život na táboře) Ostrovec
1985 Dům Ostrovec (dům zadává úkoly) Ostrovec
1985 Duha (hledání duhy ve věcech a lidech...) Ostrovec
1986 Křížení (inspirace spojením 2 vylosovaných pojmů, např. most-les, tráva-hodiny) Ostrovec
1986 Hrad (dům = hrad) Ostrovec
1987 Šťouchance (inspirace provokativními otázkami) Stráž nad Nežárkou
1989 Duch krajiny (nepřímo svými vzkazy zadával úkoly pro oddíly) Stráž nad Nežárkou
1990 Živly (oddíly jako patroni živlů, každý den losováním zasvěcen jednomu živlu) Ostrovec
1991 Dialog (hledání utajených dialogů ve světě, který nás obklopuje, např. o čem si mohou povídat strom a cesta, která kolem něj běží do dálky) Stráž nad Nežárkou
1992 Spectaculum (umisťování dokumentace a záznamů nejrůznějších objevů do spectacula) Pirkův Mlýn
1993 Slavnosti (uvědomění si kořenů lidské existence, jaký význam měl a má pro člověka kámen, obloha, čas...) Stráž nad Nežárkou
1994 Střípky (shromažďování toho, co pro nás není maličkost, jako kamínků do mozaiky) Stráž nad Nežárkou
1995 Táborová rada (volba táborové rady, která vybere ze zásobníku nápadů to, co by se mělo příští den uskutečnit) Stráž nad Nežárkou
1997 Výpravy do Krajin (např. času, smrti, spánku atd. – klíče ke krajinám) Sedliště (Sázava)
1998 Tajemství (objevování tajemství v okolním světě, od docela konkrétních až po abstraktní) Sedliště (Sázava)
1999 Náhoda (o tom, co se bude na táboře dít, spolurozhodují návrhy společenstev a kostka, která ze 6 návrhů vybere jeden) Ferdinandov
2001 Strom (odhalování neznámé historie starého stromu a jeho domova – okolní krajiny, záznamy objevů v Knize stromu) Zdislava
2003 Cestovní kancelář (děti si vybírají z nabídky „zájezdů“ do nejrůznějších „destinací“: malování, hudba, nesmysly, hry v přírodě atd.) Slavětín (u Načeradce)
2004 Galerie (děti si vybírají z nabídky jedno- či dvoudenních výprav do světa za obrazem) Větrník (u České Skalice)
2006 Tetrastychony (pohybem figurky po hracím plánu získávají společenstva tetrastychony – čtyřverší, kterými se potom zabývají) Kratizna (u Třeště)
2008 Encyklopedie (společenstva zpracovávala encyklopedická hesla začínající vylosovaným písmenem) Posekanec (u Proseče)
2009 Badatelna (každý den byly "vědeckou komisí" navrhnuty a představeny čtyři „laboratorní vzorky“, kolem nichž se utvořily skupiny dětí – badatelů. Vzorky vedly od exaktních témat jako je život ve vodě až k tvorbě umění v krajině) Harasov (u Mělníka)
2010 Sedm divů světa (děti si na začátku demokraticky zvolily 7 divů, tj. věcí, které jsou pro ně na světě nejdůležitější; těmi se pak během tábora zabývaly; na prvních třech místech se umístily čas, sny a řeč) Plichtice (u Klatov)
2012 Místodržící (otočením vedoucích kolem stolu je každý den dosazen nový místodržící – ten pak pronese své „nastolení“ na následující den) Harasov
2013 Východiska (společenstva si zvolí kategorii, z níž si vylosují východisko – námět či téma –, kterým se v dalších dnech zabývají) Plichtice
2015 Ostrovy (děti si jednou za den nebo za dva vybírají z nabídky výprav na různé ostrovy, např. ostrov světel, ostrov chaosu, noční ostrov, ostrov maličkostí...) Havlovice (u Trutnova)
2017 Vladaři (na základě platného kodexu je z vedoucích jednou za dva dny vylosován vladař ten svým výnosem určí, co se bude dít následující dva dny, a rozšíří kodex o další pravidlo) Bečice (u Tábora)
2020 Dveře (stojí uprostřed louky a pokaždé, když se k nim vydáme, je na nich nová cedulka, která nás po průchodu dveřmi pokaždé zavede do jiného světa nebo změní způsob, jakým okolní svět vnímáme) Radnická hájovna (u Rokycan)
2021 Muzeum (z muzea významných osobností souvisejících s městem Radnice vybereme vždy na jeden či dva dny jednu, kterou se inspirujeme v naší tvořivé činnosti např. Kašpar ze Šternberka, A. J. Puchmajer, G. Roubalová) Radnická hájovna (u Rokycan)
2022 4 (tábor je rozdělen na 4 období, v každém z nich se sestaví 4 nová společenství, celý tábor losuje, čím se v daném období budou zabývat - námětem je vždy něco, čeho je 4) Radnická hájovna (u Rokycan)